Wat speelt er in de bouw? Onze consultants delen hun inzichten

Bouwconsultants van Polanski delen hun inzichten over de bouwmarkt en loopbaankansen tijdens de bouwvak.
  • Bouw
  • 09/07/2026

Tijdens de bouwvak 2026 ligt het tempo in de bouw vaak net wat lager. De druk van planningen, bouwvergaderingen en deadlines zakt even naar de achtergrond. Juist dan ontstaat ruimte om na te denken over je werk, je ontwikkeling en de toekomst.

Zit je nog goed op je plek? Krijg je genoeg uitdaging? Past je huidige functie nog bij wat je belangrijk vindt?

We spraken onze bouwconsultants Patrick, Jitze, Denise, Junior en Sjoerd over wat zij zien in de bouwmarkt. Vanuit verschillende regio’s zien Patrick, Sjoerd en Denise dezelfde beweging in de markt: projecten komen weer op gang, teams staan onder druk en professionals kijken bewuster naar wat bij hen past.

 

De bouwmarkt komt weer in beweging

De afgelopen jaren waren niet altijd eenvoudig voor de bouw. Vergunningstrajecten, stikstof, stijgende kosten en onzekerheid zorgden ervoor dat projecten regelmatig vertraging opliepen. Inmiddels zien onze bouwconsultants dat de markt weer aantrekt.

Junior ervaart dat in de gesprekken met relaties. “Er komen meer projecten aan dan een tijd geleden. Daardoor kijken bedrijven ook weer vooruit en ontstaat er meer behoefte aan de juiste professionals.”

Patrick bevestigt dat. Waar onze relaties eerder vaak professionals zochten voor één functie, gaat het nu vaker om meerdere rollen tegelijk. “Voor nieuwe projecten zijn vaak meerdere functies nodig,” vertelt hij. “Van projectleider tot werkvoorbereider en uitvoerder. Samen vormen zij het team dat een project goed laat draaien.”

Denise ziet vooral dat nieuwbouw weer naar voren komt. Renovatie, verduurzaming en transformatie blijven belangrijk, maar door de woningbouwopgave gebeurt er op dit moment veel binnen nieuwbouw.

Jitze vult aan dat projecten inhoudelijk ook veranderen. Hoogbouw, binnenstedelijke ontwikkelingen en appartementencomplexen met parkeergarages of commerciële ruimtes vragen iets anders dan grondgebonden woningbouw. Daardoor wordt het voor professionals steeds belangrijker om te kijken welk type project bij hen past.

“De één vindt grondgebonden woningbouw mooi,” vertelt Jitze, “terwijl een ander juist energie krijgt van hoogbouw, een school of een ander uniek project. Dat verschilt echt per persoon.”

 

Waarom is de bouwvak een goed moment voor reflectie?

Die beweging in de markt brengt kansen met zich mee, maar zorgt ook voor nieuwe vragen. Projecten lopen door, nieuwe opdrachten starten op en de druk op planning en capaciteit blijft hoog. Tijdens de bouwvak valt dat tempo even terug. Juist dan komen vragen naar boven die normaal makkelijk blijven liggen.

Volgens Denise is dat precies waarom de bouwvak zo’n logisch reflectiemoment is. “Je kijkt met meer rust naar je werk en vraagt je sneller af: krijg ik nog genoeg uitdaging, aandacht en ruimte om verder te groeien?”

Ook onderwerpen als reistijd, salaris, verantwoordelijkheid, cultuur en balans komen vaak terug. Vaak begint zo’n gedachte met nieuwsgierigheid: past mijn huidige functie nog bij wat ik belangrijk vind?

 

Even afstand nemen tijdens de bouwvak

Die nieuwsgierigheid hoeft niet meteen te betekenen dat je actief op zoek bent. Soms wil je vooral ontdekken wat er mogelijk is, nu of op langetermijn.

Jitze ziet de bouwvak daarom als een natuurlijk moment om even afstand te nemen. “Vakantie is voor veel mensen een moment om mentaal te resetten. Je gaat even uit de waan van de dag en denkt na: wat wil ik nou eigenlijk?”

“Ja, ook onderwerpen als reistijd, salaris, verantwoordelijkheid, cultuur en balans komen vaak terug. Vaak begint zo’n gedachte met nieuwsgierigheid: past mijn huidige functie nog bij wat ik belangrijk vind?” Bevestigd Sjoerd.

Zo wordt de bouwvak geen moment waarop je meteen knopen hoeft door te hakken, maar wel een goed moment om eerlijk naar je werk te kijken.

 

Eerst begrijpen wat bij je past

Een eerste gesprek met Polanski begint bij jouw verhaal. We nemen de tijd om te begrijpen wat je zoekt, welke ervaring je meebrengt en welke stap daar logisch op aansluit.

Jitze omschrijft dat als inventariseren. Eerst begrijpen hoe iemand op zijn plek zit, welke onderdelen energie geven en waar iemand tegenaan loopt. Vanuit daar kijk je samen naar wat belangrijk is in je werk. Denk aan reistijd, verantwoordelijkheid, cultuur, toekomstperspectief en de manier waarop je wilt werken.

Sjoerd kijkt daarbij bewust verder dan alleen het cv. “Een cv zegt iets over iemand, maar zeker niet alles. Je wilt ook weten wie iemand is, hoe iemand communiceert en in welke omgeving iemand tot zijn recht komt.”

Patrick vindt het belangrijk dat een volgende stap ook echt logisch is. Het gaat niet om zo snel mogelijk bewegen, maar om begrijpen waarom iemand iets anders wil. Soms komt daar een mooie kans uit. En soms blijkt juist dat je voorlopig nog goed op je plek zit. Ook dat is waardevol, zolang je een keuze maakt die past bij jouw situatie.

 

Kennis van functies, projecten en regio’s

De bouwtak binnen Polanski is de afgelopen jaren verder gegroeid. Patrick vertelt dat de regio’s eerder minder met elkaar verbonden waren, maar dat de bouw nu veel meer als één team werkt. Iedereen heeft zijn eigen regio, maar kennis wordt actief gedeeld.

Volgens Patrick is die regiofocus belangrijk. “Je regio is eigenlijk je specialisme. Daardoor weet je beter welke relaties er zitten, welke projecten spelen en welke functies in beweging zijn.”

Junior ziet dat die regio’s elkaar steeds vaker raken. Een relatie of project in de ene regio kan ook interessant zijn voor een collega in een andere regio. Daardoor blijft kennis niet op één plek liggen, maar wordt die binnen het team gedeeld.

Jitze merkt vooral dat de inhoudelijke kennis is gegroeid. “Je leert elke dag bij. Daardoor weet je steeds beter wat wel en niet past bij een professional.”

Denise vat die kracht mooi samen: door het contact met relaties én professionals weten wij goed wat er speelt. Niet alleen op papier, maar juist in de praktijk. Voor jou betekent dat dat je spreekt met iemand die de functies, projecten en regio’s kent en vanuit daar met je meedenkt.

 

Even sparren?

Twijfel je tijdens de bouwvak over je werk? Dan hoef je niet meteen te weten wat je volgende stap wordt. Misschien zit je nog goed waar je zit. Misschien ontdek je dat je toe bent aan meer uitdaging, minder reistijd, grotere projecten of een omgeving die beter bij je past.

Een vrijblijvend gesprek kan helpen om daar duidelijkheid in te krijgen. Zonder druk, zonder verplichting en zonder dat je direct hoeft te solliciteren.

Wil je tijdens of na de bouwvak eens sparren over jouw mogelijkheden in de bouw? Plan een vrijblijvend gesprek met onze bouwconsultants.